Búranský kros

Búranský kros 2016

XI. ročník Búranského krosu spríjemnilo krásné jesenné počasie, takže účastníci tohoto bežeckého podujatia si mohli vychutnať pekné prostredie borovicového lesa, charakteristické pre Záhorie.V detských kategóriách o prvenstvá bojovalo 113 a 19 Jundor, ktorí bežali jeden 1600 m okruh. Najrýchlejším z nich bol Martin Lacko časom 6:40. Na štart hlavného preteku 3,3 km a 6,7 km sa postavilo 118 bežcov. Aj keď sa jednalo o krátke vzdialenosti, náročný piesčitý terén s výbehmi do kopčekov stál za to. Na dlhšej vzdialenosti so 4 okruhmi si s pieskom  najlepšie poradil Jakub Valachovič časom 26:55, druhý dobehol Luděk Durďák za 27:23 a tretí Dušan Tomčal v čase 27:48. Na kradšej trati kde bežali ženy a všetci veteráni nad 60 rokov, bola najrýchlejšia Irena Pospíšilová, ktorá zdolal dva okruhy za 15:10. Druhá bola Katarína Drahovská v čase 15:42 a tretia 14 ročná Zuzka Švejdivá. Z veránov bol najrýchlejší Vladimír Varmuža ktorý dobehol 2 sekundy pred druhou ženou. Organizátori uvažovali tento kros presunúť na letný termín, ale samotní pretekári rozhodli že mu svedčí jeseň a tiež riadiaci súťaže Pavel Bila poznamenal že kros sa má bežať v blate, zime ... proste má preveriť bežcov po vštkých stránkach a to sa dnes organizátorom podarilo.   


 Búranský kros 2015

K organizátorom 10. ročníka Búranského krosu bolo počasie nakoniec priaznivo naklonené. Možno to bolo za odmenu, že naviac zvládli aj organizáciu Majstrovstvá západoslovenského atletického zväzu v cezpolnom behu. V krásnom prostredí borovicového lesa s pieskovými dunami bojovalo o medaile 141 detí a 23 JunDor. Náročnú trať pieskového krosu na 6.7 km a 3.3 km zvládlo 98 dospelých. Suverénnym víťazom na 6.7 km medzi mužmi sa stal favorit Jakub Valachovič v čase 25:19. Svoju šikovnosť trocha inak preukázal ešte pred pretekom, keď si odkomentoval priebeh detských súťaží, Druhý dobehol Zdenko Zalubil z AŠK Grafobal Skalica v čase 25:50, Je zrejmé, že pokračuje v šlajách svojho otca. Tretí s 8 s stratou skončil Luďek Durďák z SDH Rohatec. Na polovičnej trati medzi ženami dominovala favoritka Irena Pospíšilová z AK Drnovice časom 14:28. Druhá dobehla veteránka Blažena kocúriková z ŠK Jablonica, ktorá porazila o 27 s mladú Bulharku Gabrielu Krasimirovú. 

Na záver vyhodnotenia si riadiaci súťaže MSBP Pavel Bíla vydýchol a prehlásil, že napriek výpadku elektriny všedko dobre dopadlo. Bežci to veľmi nezaregistovali, lebo boli plný dojmov z originálneho preteku Búranského krosu.

www.zahoracka.sk/o-nas/