BEH KÚPELNÝM PARKOM

 

V prvom septembrovom víkende 2016 si užili bežci MSBP príjemné sobotňajšie popoludnie v kúpelnom smrdáckom parku v behu na 6 km mužov a žien. V 4 okruhoch si preverilo svoje bežecké schopnosti 125 bežcov. Bežci z Radošovec nevynechali ani tento rok svoj bežecký rituál, keď si dali rozklus 9 km z domu, 6 km pretek a 9 km späť. Edo poznamenal, veď košický maratón sa blíži. V detských súťažiach sa zúčastnilo 109 detí a 15 JunDor, čo je dobrý priemer. Milé prekvapenie si tu užil riadaci súťaže Pavel Bíla, keď zožal dlhý potlesk od bežcov k jeho 60tinám, životnému jubileu. Ešte raz blahoželáme. V samotnom preteku sa najlepšie darilo Alexandrovi Jablokovi ktorý zdolal 4 okruhy za 19:34, druhý dobehol Luděk Durďák v čase 19:55 a tretí Dušan Tomčal za 20:16. Zo žien zvíťazila Erika Farkašová časom 24:29, druhá bola Mária Truissard v čase 24:55 a tretia veteránka nad 45 Blažena Kovúriková za 25:21. Treba poznamenať, že organizátorom sa pretek vidaril, dôkazom bol aj dobrý guláš ktorý si všedci pochvalovali.

Optimálne počasie privítalo spolu s organizátormi OU Smrdáky 107 bežcov a 101 detí na 13. ročníku 2015 Behu kúpelným parkom. V peknom prostredí parku kúpelného areálu si v 4 okruhoch pretekári otestovali svoju rýchlosť na kratšej 5.6 km trati. V jednej časti bežeckej trati bežci cítili typicú "vôňu" kúpelov, podľa ktorej dostala obec svoj názov. Ale zjavne im to nevadilo. Najrýchlejšie nohy preukázal Luděk Durďák z Rohatca časom 20:34. S pol minútovou stratou druhý dobehol David Záhončík z Borského Mikuláša a tretí Jozef Mráz z AKV Bratislava v čase 21:10. Zo žien bola neprekonateľná myjavčanka Zuzana Durcová, ktorá časom 22:05 dobehla na neuveriteľnom 6. mieste medzi mužmi. Druhá dobehla Irena Pospíšilová z AK Drnovice v čase 23:48 a tretia spolahlivá veteránka Blažena Kocúriková v čase 24:26.

S pretekmi mohli byť spokojní všetci, najviac si ho možno užili bežci z Radošovec, keď sa najprv 9 km rozklusali, potom dali 6 km rýchlostný pretek a nakoniec výklus 9 km domov. Je to už ich zaužívaný rituál.

K histórii nášho behu:

Prvý ročník behu bol v roku 2003, začali sme ho na podnet predsedu družstva a v
spolupráci s Miestnou organizáciou Matice Slovenskej v Smrdákoch Ing.
Jozefom Vávrom a beh sa volal "Smrdáky - Koválov a späť". Bežalo sa po
štátnej ceste a trať bola dlhá 6 km. V prvom ročníku bežali len štyria
bežci, v každom ďalšom ročníku sa pridávali ďalší. Zo začiatku bežali
iba mužské kategórie. Neskôr, na podnet Mgr. Jána Dobiáša z Borského
Mikuláša, ktorý sa o našom preteku dozvedel, sme sa prihlásili do
Grand Prix Záhoria a posledné roky je náš závod tiež  súčasťou  Moravsko -
slovenského bežeckého pohára a bežia sa u nás všetky kategórie hodnotené
v GPZ a MSBP.
V roku 2011, na podnet bežcov i organizátorov, sme zmenili trasu a
odvtedy sa behá v kúpeľnom parku. Zmenila sa i dĺžka trate, z pôvodných
6 km na 5,6 km.
V roku 2013 sme zaznamenali rekordný počet bežcov, aj zahraničných.

Sme tomu radi a tešíme sa na Vašu bohatú účasť aj tento rok.


Emília Pavlíková