BEH JURSKÝM PARKOM


Beh jurskym parkom 19.7.2014 - Tropické počasie dokonale preverilo atlétov

V popolodňajších hodinách 3. ročníka Behu jurským parkom v tropickom počasí vládla príjemná dovolenková atmosféra v pohodovom prostredí. Pekne upravené námnestie bolo ideálne pre štart a ciel preteku a všetko okolo toho. Športové podujatie začalo Záhoráckym detským bežeckým pohárom  kde sa zúčastnilo 105 detí a vyvrchlilo o 17:00 hod hlavným pretekom so 130 štartujúcimi. Tropické počasie dokonale preverilo atlétov, lebo každý účastník pretku musel siahnuť na dno svojich síl. Z mužov sa najlepšie vysporiadal s horúcim počasím na 10 km trati s tromi okruhmi okolo obce Pavol Bukovac z behame.sk časom 34:31. O 11s za ním dobehol Marián Davidík z Kobra Bratislava a tretí bol 40nik Dušan Tomčal z Lipova. Zo žien na dvoch okruhoch 6,3 km, bola najrýchlejšia Lucia Janečková z BMSC Bratislava časom 26:16, druhá dobehla Irena Pospíšilová z AHA Vyškov časom 27:00, tretia bola Dana Janečková časom 27:43. Príjemnú dovolenkovú atmosféru umocnila originálna fontána, ktorá sa zmenila na detský bazén, ktorému neodolali ani bežci. Pred samotným vyhodnotením milým spestrením bolo vystúpenie detského folklórneho súboru Juránek. Atléti tiež ocenili a povzbudili vystúpenie talentovajej mladučkej modernej gymnastky Hanky Obernauerovej. Organizátori spolu s pani starostkou Borského sv. Júra Annou Kratochvílovou, dnešné športové podujatie GPZ a MSBP zvládli skutočne na jedničku. 

 

V Borskom Svätom Jure 18.7.2015 padol traťový rekord,

 nie v behu, ale v nameranej teplote pred štarom s hodnotou 36 °C. Napriek tomu sa na štart v detských kategóriach postavilo 97 detí a 95 dospelých v hlavnom preteku. Stredom bodom pozornosti v takom teple bola samozrejme fontána plná detí a vyzeralo to ako na dovolenke. Príjemné posedenie s gulášom, ciganskou pečienkou, pivom, zvuk harmonikárov túto idylku len umocňovali. V samotnom preteku už to talá idylka nebola, ale dve občerstvovačky na 3,3 km okruhu pretekárom veľmi pomohli. Extrémne teplo favotitov nezaskočilo a tak o prvé 3 miesta v absollutnom poradí na 10 km trati medzi mužmi sa podelili Jakub Valachvič z AC Malacky časom 35:28, Luděk Durďák z Rohatca 36:00 a Dušan Tomčal z Lipova 36:53. Prvé dve miesta v ženách na 6,6 km trati si sestersky podelili sestry Janečkové, Lucia a Dana z MSC Bratislava časmi 26:22 a 27:53. Tretia dobehla do ciela vynikajúca veteránka Blažena  Kocúriková z ŠK Jablonica 28:59. Odmenou pre bežcov za náročný pretek okrem príjemného posedenia bola aj hodnotná tombola. Ten kto nevyhral v tombole, ani v preteku určite nelutoval, lebo organizátorom z OU Borský Svätý Jur sa znova podarilo vytvoriť pre bežcov príjenú atmosféru a domov sa vracali akoby išli z dovolenky.  

 

2017

Horúce počasie sa opäť vrátilo do Borského sv. Jura. Našťastie pre bežcov tienili mraky a spadlo aj pár kvapiek, Na námestí pred hasičskou zbrojnicou bolo naozaj živo, aj kúpacia fontána bola v permanencii, Tohto prázninového preteku sa zúčastnilo 273 športovcov, z toho 118 detí a 22 junDor. Hlavný pretek bol odštartovaný o 18 hod. Dusno zjavne nevadilo víťazovi Jakubovi Valachovičovi, keď  v čase 32:42 utvoril na 9.9 km traľový rekord. Druhý dobehol Lukáš Soural za 33:03 a tretí Jakub Kopiar za 34:13. Zo žien na 6,6 km zvíťazila domáca mladučká atlétka Zuzka Švejdová v čase 26:59. Druhá skončila vetránka nad 45 rokov Blažena Kocúriková za 27:17 a tretia Erika Farkašová za 27:41, veteránka nad 35 rokov. Z mužov nad 70 rokov bol prvý Viliam Novák zo Železnej Studničky v dobrom čase 30:51. Preteku na jeden okruh 3,3 km sa zúčastnila hojná skupina Nordic Walking. Z 15 pretekárov zvíťazil Dušan Brezovský za 23:56 trekingovým štýlom, druhý bol Michal Horský v čase 24:20 a tretia bola Renáta Beňová 2 sekundy za Horským. Po preteku príjemnú atmosféru na námetí umocňovala  hudba, dobrý guláš a tí čo nezvíťazili mali šancu vyhrať hodntné ceny v tombole. Účastníci preteku určite nelutovali, keď prišli strávi športové popoludnie do Borského Svetého Jura.


2018

Napriek tomu že je dovolenkové obdobie, v Borskom sv. Jure sa zišlo 300 aktívnych účastníkov malých i velkých. A vôbec nemuseli lutovať. Privítalo ich dovolenkové námestíčko so sedením, živá hudba, kotol s vôňou klobások, čapované nápoje a samozrejme neodmyslitelná fontána, ktorá budila dojem  wellnessu. Dokonca aj počasie pre bežcov bolo priaznivé s príjemnou teplotou a slabým vetríčkom, ktorý občerstvoval bežcov pri tiahlom stúpaní. Najlepšie využilo toto príjemné počasie pre beh v  hlavnej kategórii na 9.9. km trio z AC Malacky Jakub Valachovič a jeho dvaja mladí zverenci, ktorí porazili aj Lukáša Sourala z Brna. Jakub to dal za 33:08 a to si pred pretekom sťažoval na achilvku, druhý dobehol druhý Jakub ale Kopiar za 33:43 a tretí Marek Ondrovič v čase 34:11. V ženách na 6.6 km zvíťazila veteránka nad 35 vo vinikajúcej forme Irena Pospíšilová za 26:13 za ňou dobehla domáca dorastenka Zuzka Švejdova v čase 27:15 a tretia mladučký velký talent z AC Malacky Michalea Salayová s úžasným výkonom za 27:27. Z mužov nad 70 rokov sa najlepšie na tejto trati darilo Jozefovi Šohajovi za 31:58. Po vyhodnotení bola aj tombola pre aktívnych aj pasívnych účastníkov  z ktorej sa tešili aj naši bežci. Domov príjemne naladení sa rozišli nie len víťazi a výhercovia, ale všetci účastníci pretku, za čo ďakujeme organizátorom OU Borský sv. Jur.


2019

Kúpacia fontána pri štarte letného preteku v Borskom sv. Jure v premenlivom počasí, tento raz zostala bez kúpajucich. Bežcom však také počasie lepšie vyhovovalo ako v letnom úpeku keď zdolávali tiahle stúpanie v okruhoch okolo obce. Na štart hlavného preteku sa postavilo 100 pretekárov a  detských behov sa zúčastnilo 121 detí a 11 JunDor. V dovolenkovom období býva účasť nižšia, čo sa potvrdilo aj v tomto preteku. Vzdialenosť v 3 okruhoch na 9,9 km bola pre mužské kategórie okrem sedemdesiatnikov. Najrýchlejšie túto trať zdolal Peter Čundrnák v čase 33:22, druhý dobehol René Valent za 35:01 a deväť sekund za ním Dušan Tomčal veterán nad 40 r. Zo žien na 2 okruhy bola najrýchlejšia Mária Truissard, ktorá zdolala 6,6 km za 26:10, druhá dobehla mladučká domáca pretekárka Zuzka Švejdová v čase 27:45 a tretá zasa veteránka nad 45 rokov Mária Ullerová za 28:12. Zo 70-nikov bol najrýchlejší Jozef Bobek, ktorý zvládol 2 okruhy za 29:40. Na záver po vyhodnotení bola ešte hodnotná  tombola, pri ktorej mali možnosť vyhrať aj tí čo neuspeli v preteku. Pri losovaní sa mikrofónu chytil Pavel Bíla a tešil sa, že ho prestalo bolieť hrdlo. Vyliečila ho medicína od organizátorov.  Živá hudba pri jedle spestrila popretekovú atmosféru. Určite si každý povedal, že organizátorí opäť pripravili pekný pretek.