Beh okolo Hlbokého

Prvý pretek na Záhorí v  roku 2019 v rámci Moravsko Slovenského bežeckého pohára odštartoval v Hlbokom úspešne. Lepšie počasie si organizátori už nemohli ani priať. A nie len to. Účasť opäť nesklamala, čo dokazuje 178 detí a 157 pretekárov na 4 km a 9 km. Po bežeckých súbojoch detí na trávniku futbalového štadióna o 12 hod. odštartoval hlavný pretek. Kratší na 4 km kde zápolili dorastenci, ženy vo všetkých vekových kategóriách a muži nad 70 rokov, najrýchlejšie  zabehol dorastenec Adam Zubák v čase 14:41. Tesne v závese za ním bola Irena Pospíšilová veteránka nad 35 r. a časom 14:57 potvrdila tohtoročnú skvelú formu. Najrýchlejšou dorastenkou sa stala Lucia Režnáková v čase 15:17. Druhou ženou v poradí bola Mária Ullerová veteránka nad 45 r. ktorá dobehla v čase 16:31. Je neuveritelné že v minulom roku sa objavila na bežeckej scéne po prvý raz. Rok predtým začala bez skúseností behať na bežeckom páse kvôli chudnutiu a zrazu sa zo Studienky vynorila favoritka vo svojej vekovej kategórii. Porazila aj Eriku Farkašovú ostrielanú veteránku nad 35 r. ktorá dobehla do ciela za 16:48. Z veteránov nad 70 r. bol na tejto trati najrýchleší Miroslav Kresánek za 18:18. S náročnou bržeckou traťou pre mužov na 9 km si najlepšie poradili mladíci z AC Malacky Jakub Kopiar v čase 29:59 a Marek Ondrovič ktorý dobehol 4 sek za víťazom. Tretí dobehol Ondrej Marenčík minutu za nimi v čase 31:06. Bežci sa rozchádzali v dobrej nálade, podaktorí mali pred sebou dôležitý akt volby prezidenta Slovenskej republiky.

1.4.2017

sa konal v slnečnom veternom 1. aprílovom počasí, takže pre bežcov vcelku dobre až na ten vietor proti ktorému museli bojovať. Deťom ktoré pretekali na trávniku  štadióna TJ Hlboké to však nevadilo. Svoju dominantnosť hneď v prvom preteku Záhoráckeho detského bežeckého pohára preukázali deti z Jablonice ktoré zvíťazili v 6. kategóriách. V JunDore v behu na 4 km zvíťazil Peter Orgoník v čase 15:18 a dobehol ako prvý v absolútnom poradí. Zo žien na tejto trati zvíťazila Erika Farkašová v čase 16:02, druhá dobehla talentovaná žiaška Zuzka Švejdová za 16:24 a tretia veteránka Blažena Kocúriková v čase 16:30. Túto trať zdolal 80 ročný Květoslav Hána za 28 minut, úctihodné aj keď vraví s úsmevom že mu to už moc dobre nejde. V behu na 9 km potvrdil svoju formu z minulého roka Luděk Durďák v čase 31:36, o druhé miesto zviedli tuhý súboj v rovnakom čase 32:40, Jakub Hakl a Patrik Portášik. Cielová "fotografia" rozhodla pre Jakuba nový talent samorost z Radošovec, čo potvrdilo že tu sa rodia samí dobrí bežci. Prvý pretek Grand Prix Záhoria v tomto roku možno hodnotiť pozitívne s rekordnou účasťou 270 bežcov dospelých aj detí.

Beh okolo Hlbokého začal písať svoju históriu 6.4.1991. Tento rok absolvujeme už XXVI. ročník. Bol založený na počesť oslobodenia obce počas II. svetovej vojny. Trať preteku vedie okolím a ulicami obce. Tvorí ju prevážne asfaltová cesta, na ktorej sa nachádzajú viaceré prevýšenia. Doteraz sa behu zúčastnilo viac ako 1600 pretekárov zo Slovenska , ale i zo zahraničia.

Rekord v mužskej kategórii na 9 km patrí Jaroslavovi Moravcovi časom 28,24 min. a ženskej kategórii  na 4 km Kristíne Protičovej časom 14.20 min., k rekordom patrí aj účasť 9 bežcov v 4 kat. na IX roč., kedy bolo extrémne chladné, veterné a daždivé počasie. Účastnícky rekord je aj 167 štartujúcich v XXIII. roč.

O tom, že sa pretekári u nás cítia dobre, svedčí aj z roka na rok sa zvyšujúci počet pretekárov. Tešíme sa na Vás aj tento rok a veríme, že 2.4.2016 sa stretneme v čo najväčšom počte.