MEDLENOV CHODNÍČEK

Príbeh ktorým sa  začala formovať skupina bežcov Gbelských Strýcov sa začala v roku 1981, keď  Janko Kuník ako 35 ročný  mal srdcový infarkt. Ležal na modrej izbe a vedľa neho zomierali ľudia. Lekári ho poslali na Sliač na liečenie, kde sa znovu učil chodiť. Vedľa neho sa zoskupili kamaráti družstevníci Alexander Kollár, Miro Jureňa, Fero Kocák a začali s ním na doporučenie lekára behať. Okrem toho, že pomohli kamarátovi v najťažšej životnej chvíli, ich snaženie behať vyústilo do pretekov organizované družstevníkmi v rokoch 1987 -1992. Tí ktorí zažili preteky družstevníkov na  9 km trati Gbely – Smolinské spomínajú na famózne oslavy behu ako to v tých časoch dokázali len družstevníci. Každý bežec dobehol do cieľa lebo vedel že ho tam čaká živá hudba, opečené prasa a zábava až do rána.

Novodobá éra Gbelských Stýcov začala organizovaním bežeckého podujatia pod názvom Medlenov Chodník. Tento názov symbolizuje naftársku históriu mesta Gbely. Miestny občan Jan Medlen objavil únik plynu zo zeme a napadlo ho využiť ho pre svoj prospech. Skončilo to však výbuchom jeho domčeka, čo  bol dôvod pre geologický prieskum a hneď prvým vrtom sa v roku 1913 objavila ropa. Tento unikátny objav vo vtedajšom Rakúsko - Uhorsku odštartoval naftársku históriu na Záhorí a Morave.

Štart pretreku na 10 km je situovaný v centre obce pri kultúrnom dome. Po prvom km sa z obce vbieha do príjemného borovicového lesa, pričom bežci v treťom km míňajú  pamätník prvého vrtu. Najnáročnejší je siedmi km, kde sa prekonáva na 700 m výškové prevýšenie 30 m a potom sa  vbieha znova do obce. Zostávajúca časť trate sa beží v uličkách mestečke kde bežcov povzbudzujú občania Gbelov. Cieľ je znova pri kultúrnom dome, kde sa koná aj záverečné vyhodnotenie. Na čo sú organizátori gbelskí strýci najviac hrdí? No predsa na ich guláš, ktorý by určite vyhral medajlu vrámci hodnotenia MSBP.

Z histórie preteku treba spomenúť, že  stvoriteľom tohto preteku je Fero Kocák, ktorý dal  v roku 2006 dokopy nultý ročník, kde sa zúčastnilo niekoľko miestnych nadšencov. O rok neskôr  sa už bežalo naostro v rámci GRAND PRIX Záhoria. Tento pretek dal v Gbeloch postupne dohromady ďalších nadšencov, ktorí sa zoskupili pod krídla Gbelských Strýcov. Koncom  roku 2012 máme 9 aktívnych členov. Velmi nás teší že medzi nami máme ešte tri aktívne ženy. Najviac nás však potešilo že v roku 2013 sa nášho preteku zúčastnilo 16 gbelanov.

O našich aktivitách sa môžete dočítať na dole uvedenom odkaze.

10. ročník Medlenovho chodníka 2016 gbelským strýcom vyšiel tak, ako si to želali.Veľká účasť dospelých na 6 a 10 km v počte 154, 122 detí plus 25 JunDor hovorí samo za seba. Na pretek prišlo 29 domácich detí, čo je potešujúce. Príjemné počasie a perfektnú organizáciu nenarušil ani pokus zmariť pretek tým, že niekto pomenil smery značenia trate v lese. Organizátori prišli na to v čas a zmätok ktorý  bol v Plaveckom Mikuláši pri manipulácii so značením trate, sa tento raz nekonal. Nikto to nechápe, že taký úbožiak môže vôbec existovať. Hlavný pretek odštartovali primátor mesta Gbely Ing. Jozef Hazlinger s primátorom mesta Holíč PhDr Zdenkom Čambalom. Prvé do ciela dobehli najrýchlejšie ženy na 6 km v poradí Eva Tulejová za 26:29, Erika Farkašová v čase 26:41 a tretia dobehla Mária Truissárd za 27:17. Na 10 km zvíťazil vo vinikajúcej forme Luděk Durďák za 35:12, druhý do ciela dobehol Lubomír Rehuš za 35:55 a tretí Ondrej Marenčík v čase 36:13. Gbelskí strýci, tí starší dobehli na konci bežeckého pola s cielom si pretek čo najdlhšie užiť. Môžu byť spokojní, lebo počuli len uznanie od samotných bežcov.